MEDICINA 2

From wikibase-docker
Revision as of 16:18, 31 July 2022 by Legomate (talk | contribs)

Pesti orvos-testvérpár a tudomány szolgálatában: Cseh-Szombathy Sámuel és Cseh-Szombathy József pesti orvosdoktorok végrendeletei, 1807

(Magyar Nemzeti Levéltár Pest Megyei Levéltára IV. 77. b. 204., 205.)

REGESZTA

A 18-19. századforduló évtizedeiben Pesten működő, különösen a városi polgárság és a környező települések birtokos nemességének körében igen népszerű orvos-testvérpár Cseh-Szombathy József és Sámuel a magyarországi protestáns műveltségű orvostársadalomnak a nyugat-európai egyetemeket és más tudásközpontokat (tudós társaságok, különböző típusú természettani gyűjtemények, kórházak, könyvtárak) megjárt protestáns műveltségű rétegéhez tartozik, akiknek életük során tekintélyes vagyont sikerült összegyűjteni. Végrendeleteik tudománytörténeti relevanciáját az adja, hogy a korabeli magyarországi respublica litteraria működése, tagjainak habitusához tartozó vagyoni állapot, valamint a tudományos mecenatúra kibontakozásának kezdetei jól rekonstruálhatóak.


Cseh-Szombathy Sámuel[1] végrendelete, 1807. január 16.

Magyar Nemzeti Levéltár Pest Megyei Levéltára IV. 77. b. 204.

[Külzeten:]

Mi Pest Pilis és Solt vármegyék[2] Rendei ’s’a t: akkoron Királyi Ügyvéd Bene Károly úr az iránt folyamodott: hogy néhai Cseh Szombaty Sámuelnek elöttünk mái napon közönségesitetett végrendeletét neki hiteles alakban adnánk ki, melly e’beli végrendeletnek foglalata e’következő:

Quod felix faustumque sit

’s a’ t:

Mellyhez képest az fent említett végrendeletnek, szórul szóra, minden változtatás, vagy ki hagyás nélkül ide lett igtatásával ki adtunk az folyamodó részire jelen hiteles bizonyitványunkat.

Dato 24 Marz 1808.

[Végrendelet szövege:]

Quod Felix Faustumque sit!

Halálom Órája és Annak Környül Állásai bizonytalanok lévén: jó eleve, és míg Isten Kegyelméből ép és egésséges Elmével birok, jól meg-fontolva és meg-határozott Akarattal kivántam az Successiot csekély Keresményem után, az mellyet Isten Segedelmével ez mai napig szerzettem és még míg élek szerezni fogok eképpen el-rendelni. Úgymint

Először. |: Az Bibliothékámot hagyom az Testvér Bátyám Uramnak Jósefnek. De ha Ő Kegyelme hamarébb meg-halna, mint én: adattassék az, az Testvéreim Maradéki közzül Annak, az ki Halálom idejekor az Orvosi Tudományra már Magát valósággal adta vólna. Ha pedig Senki közzülök ollyan nem találtatik: szállyon az egészszen az Nemes Debretzeni Reformatum Collégiumra. :|

Az Testvéreim pedig ezek: Cseh Szombathy Katalin,[3] Cseh Szomathy Jósef,[4] Cseh Szombathy János,[5] Cseh Szombathy István és Cseh Szombathy Dániel.

Másodszor. |: Az Pesti Reformáta Ekklésiának, az Nemes Debretzeni, Sáros Pataki és Pápai Reformátum Collegiumoknak edgyen edgyen hagyok 300. az az, három száz Rhénes Forintokat: és így öszveséggel, az nevezett négy Helyre, 1200. az az, ezer két száz Rhénes Forintokat legálok, az melly Legátumok az Ti[sz]t[ele]t[e]s Ekklésia és Collegiumok Protocollumaiba fel-jegyeztessenek. :|

Harmadszor. Az Cselédemnek Halálomtól számlálván, három Hónapi Bért rendelek ajándékul.

Negyedszer. |: Az többi minden értékemet: Pénzt ezüstöt, sebbe való Órákat, asztali és ágybeli Készületeket, fejér és más minden némű Ruhámimat, Házi Mobiliákat, p.o. asztalokat, székeket, kanapét, Almáriomokat, Tükröt: egy szóval, az fellyebb specifikált Legátumoktól el-maradott, és Halálomkor találtatható, s akármelly névvel nevezendő leg-kisebb Keresményemet is hagyom edgyaránt az Testvéreimnek és az ő Maradékaiknak :| ; de úgy, hogy Amazok ugyan Fejenként, ezek pedig csak Törsökönként, vegyenek egyenlő Részt azokban. És ha valamellyik Testvéreim közül Mag nélkül hal-meg: annak az Ratáját, az életben lévő Testvéreim, vagy ezeknek Maradéki, oszszák-fel egymás között egyenlően; ki-vévén Horváth Kotsi Mihály[6] Sógor Uramat, az kit özvegységében az testvér Néném Aszszonynak substituálok.

Ötödször. Ezen utolsó Akaratom Executzióját bizom az Dunánn innen lévő Reformáta Venerabilis Superintendentziának, akkor időben, mikor Halálom történik élő Nagy Érdemű Fő- és Vice-Curátoriaira, kérvén Rangjokhoz illő Tisztelettel Ő Nagyságokat és az Urakat: hogy ezen Fáradttságnak véghez vitelét Magokra vállalni ne terelhetssenek. Költ Pestenn[7] 16dik Januar 1807.

Cseh Szombathy Sámuel med. orvos Doktor

Infra scripti Vigore praesentium Fidelique teatmum et recognoscimus, quod Spectabilis ac Grosus Dominus Samuel Cseh Szombati Doctor Medicae.

2.

Cseh-Szombathy József végrendelete, 1807.január 15.

Magyar Nemzeti Levéltár Pest Megyei Levéltára IV. 77. b. 205.

Quod Felix Faustumque sit!

Halálom órája és annak Környül-Állásai bizonytalanok lévén: jó elöre és míg Isten Kegyelméből, ép és egésséges Elmével birok, jól meg-fontolva, és meg-határozott Akarattal kivántam az Successiót csekély Keresményem után, az mellyet ez mai napig szerzettem, és míg élek szerezni fogok, ekképpen el-rendelni. Úgymint

Először: |: Az Bibliothékámot hagyom az Testvér Ötsémnek Sámuelnek. De ha az Ő Halála az én Halálomat meg-előzné: adattassék az, az Testvéreim Condescendensei közül Annak, az ki Halálom idejekor, az Orvosi Tudományra már Magát valósággal adta vólna. Ha pedig Senki Közülök ollyan nem találtatik: az egész Bibliothékám szállyon az Nemes Debretzeni Reformátum Collegiumra. :|

Hogy pedig tudva legyen, Kik légyenek Testvéreim; imé Ezek: Cseh Szombathy Katalin, Cseh Szombathy János, Cseh Szombathy István, Cseh Szombathy Sámuel és Cseh Szombathy Dániel.

Másodszor: Az Ezüsttjeim, ’sebbe való óráim, Pixisek, Páltzák és más Pretiosumok, az mellyek Halálom után találtatnak: mennyenek az Testvéreim és az Maradékaik között egyenlő osztályra; de úgy, hogy Ezek ugyan Törsökönként, Amazok pedig Fejenként részesüllyenek azokban. Az Testvéreim özvegyei tehát nem succedálnak. Hanem, Horváth Kotsi Mihály Sógor Uram eránt azt rendelem: hogy ő Kegyelme Özvegységre jutván, az Testvér Néném Aszszony Rátáját, míg él használhattya és Halálával botsájtya azt által az Testvér Néném Aszszony Maradékira.

Harmadszor: |: Az Házi Mobiliákat, p.o. Asztalokat, Székeket, Kanapékat, Nyoszolyát, és ágybeli Ruhákat, Almáriomokat, Tükröt, fejért és más nemű minden Ruháimat, asztali Készületeket, az függő, és Almáriumonn álló óráimat, a Konyhához tartozó minden Edényeket, az Tüzi Fámat, az vas Tűz-Hellyel és petsenye Sütövel edgyütt, az Szobáimban lévő vas Kályhákat, az Szekereimet, Lovaimat, az Szerszámokkal, Szénával és Abrakkal edgyütt, az asztali Boraimat, az élés Kamarában lévő Eleséget, hagyom Testvér Ötsémnek, Sámuelnek. De az aszszú-szöllö Boraimból, Mindnyájan az Testvéreim, az ő Maradékaik és Horváth Kotsi Mihály Sógor Uram, részesüllyenek :| ; azon modonn, az mint az második Szám alatt mondottam. Sőt, ha Testvér Ötsém Sámuel hamarébb meg-halna, mint én: az ezen Szám alatt nevezett minden Mobiliáim, osztódjanak-el az Testvéreim, az ő Maradékaik és Horváth Kotsi Mihály Sógor Uram között; az szerint az mint az második Szám alatt meg-határoztam.

Negyedszer: Az mostani Cselédeimnek Lebs Jánosnak és az Feleségének, ha Hóltomig hüségessen szolgáltanak, Halálomtól számlálván, két esztendei Bérek fizetödjön-ki. Sőt úgy is, ha valamellyik közzülök elébb meg-halna mint én, és az még életben maradott Fél engemet Hóltomig szolgálna: Ez két esztendei Bérit vegye Ajándékul. Ha pedig Halálomkor más Cselédem vólna: ennek szinte úgy, mint az Kocsisnak, Halálomtól kezdvén egy Fertály esztendei Bért rendelek.

Ötödször: |: Az Pesti Reformata Ekklésiának, az Sáros-Pataki és Pápai Reformátum Collégiumoknak, edgyen edgyen, hagyok 1000. az az, ezer Rhénes Forintokat; és igy az meg-nevezett három Helyekre, három ezer Rhénes Forintokat. :| Az melly Legátumok az Oskolák és respective az Ekklésia, Protocollumaiba fel-jegyeztessenek; és egyszersmind az is meg-neveztessen: mikor, Kik által, és mitsoda Haszonra fordittattak?

Hatodszor: |: Az Nemes Debretzeni Reformatum Collegiumban fundálok egy Professori Új-Cathedrát. Az mellynek Fel-Állittására és örökös Fenn-Tartására, az nevezett Collegium Nagy Érdemü Elöl-Járói Kezekbe, Edj 25.000. az az, huszon öt ezer Rhénes Forintból álló Capitálist tetetek-le. Ennek Interesséböl, esztendőnként, 1000. az az, ezer Rhénes Forinttal fizettessen az általam fundált Új-Cathedrának Professora. Ez az Professor taníttsa Magyar Nyelvenn, az Chemiát, Mineralogiát, Technologiát és Botanicát fundamentumossann; és úgy, hogy mindenütt, ezeknek a Tudományoknak, akármelly Mesterségben és élet nemiben elöl-fordulható Hasznait Tanitványi elött szorgalmatossan meg-mutogassa. Ez Professor az többi Professorokkal egy Rangban legyen. :| Kérem tökélletes Bizodalommal az Érdemes Curatorátust: hogy, meg-fontolván ezen új-institutomnak az Hasznát, mind az Hazára, mind különösen Debretzen városára nézve, ezen új Professor is mind azokban az Beneficiumokban részeltessen, az mellyek az Collégéinak rendelve vagynak, vagy ezután rendeltetni fognak. Az Nemes Collegiumnak Érdemes Elöl-Járói, az Professorátussal edgyütt az emlitett Capitálist adgyák interesre, olly bátorságos Helyre, minden ide meg-kivántató praecautióval: hogy, sem az Capitális semmi veszedelemben ne forogjon; az interes is pedig száz Forinttól hatot, leg-alább ötöt számlálván, minden Hátra-maradás, vagy Csorbulás nélkül, és bizonyos Terminusonként, esztendörül esztendöre fizetődjön. Az Venerabile Consistorium és Érdemes Curatorátus, tulajdon Kezek-irások és petséttyekkel meg-erősitett Reversálist, a [fundationalis][8] Pénz Fel-vétele felöl adgyanak az Successoraimnak; |: azután pedig az Professorátussal edgyütt, egy szivvel és jó Lélekkel, az elö-kelö Reformatus Togatus Iffjaik közzül válaszszanak-ki Edjet, Ollyat, az ki, tisztességes Szüléktöl származván, jó neveltetésü, szelid és jámbor erköltsü lévén, mind elmebeli Tálentomaira, és Tudománnyára, mind az Tanittásra való Tehettségére és Készségére nézve, bizonyos Reménységet nyújt az felöl, hogy jövendöben, az néki rendelt és tölle fel-vállalt Hivatalt, az Publicum tökélletes meg-elégedésére fogja folytatni. Ezt az iffjat, az Érdemes Curatorátus ollyan instructióval botsássa el Debretzenböl: hogy Ö, mind az Országunkban, mind másutt találtatható és az ö czéllyára vezérlő nevezetessebb institutumokat és Akadémiákat meg-keresse; az hol, főképpen az maga Cathedrájához tartozó Tudományokat tökélletessen meg-tanullya, mind az Theoriára, mind az Praxisra nézve. Ezen idö alatt, az Fundationalis Pénznek egész interesse adódjon Kezébe esztendönként: de ezzel az Kötelességgel, hogy minden esztendöben az interesböl, az maga Személlyére és Szükségeire, csak ezer Rhénes Forintot költhet; az többit pedig fordittsa az Hivatallyához meg-kivántató Könyvek és más Subsidiumok meg-szerzésekre. Haza érkezésével az érdemes Curatorátusnak számol az Könyveket és az Subsidiumokat, az Nemes Reformátum Collegiumnak, mint Proprietariusnak resignálván. Igy osztán Hivatalába állyon-bé, és az felöle tett Reménységnek igyekezzen meg-felelni. Az Érdemes Elöl-Járók azonban kérettetnek töllem tellyes Bizodalommal: hogy, ezen Köz-Haszonra czélozo Szándékomat, az Töllök ki-telhető módonn elöl-mozdittsák; az Professornak tisztességes Szállása; Chemicum Laboratorium, az szükséges instructióval edgyütt; egy kis Mineralogica Collectio; és Botanicus Kert eránt jó elöre gondoskodgyanak. Az Professornak Adjunctusra lévén szüksége: erre az Hivatalra válaszszon-ki az Curatorátus, az Professornak Recommendátziójokra az Református Togatus iffjak közzül Edjet, az leg-Alkamatossabbat, rendelvén néki esztendönként való Fizetésül, 250. az az, két száz ötven Rhénes Forintokat; :| az mellyek is az Ordinarius Professor, ezer Rhénes Forintba meg-határozott Salariumát ki-vévén, az huszon öt ezer Rhénes Forint után járó interesböl fenn-maradnak, ha öt per Centumra elocáltatik az Capitális. Ha pedig az sokszor nevezett Nagy Érdemü Elöl-Járók és Professorok ollyan szerentsések lehetnek, hogy az leg-nagyobb Pecuritás mellett is, az Capitális interssét hatra emelhetik száz forint után: azt az Pénzt, az melly az Ordinárius Professor és az Adjunctussa Fizetéséböl meg-maradna, esztendönként fordittsák az általam fundáltatott Cathedra Doteációjára. Söt, ha rendes Adjunctussa az Professornak nem leszen: az melly Fizetést fellyebb az Ö Számára ki-rendeltem, az is fordittasson ezen új institutumnak lokátziójára. |: Ezen institutum Fel-Állittásában az Czélom az: hogy Hazánkban, és közelebbröl, Hitünk Sorsosi között, azok az Tudományok el-terjedgyenek, az mellyek az Természetet esméretesebbé, az világi Életet kedvessebbé, és az Emberek Társaságát szerentséssebbé fogják tenni. És az leg-buzgóbb indúlattal óhajtom: hogy ez az új Cathedra, az leg-késöbb Maradékra is, nem csak épségben által mennyen; hanem, hogy Más, jó szivü és Tehettségü Benefactorok Segittségek által, az leg-nagyobb Tökélletességre vitetödjön. :| Mindazonáltal, ha ezen Institutum, akármelly Okból, vagy fel-nem álhat, vagy Folyásában meg-akadályoztatik, vagy az Nemes Reformátum Collegiumot Debretzenben ollyan viszontagság érné, melly szerint annak mostani állapottya meg-változna, vagy az Collegium el-oszlana: arra az Történetre azt rendelem, hogy azon Érdemes Eöl-Járók, vagy Hivatalbeli Successoraik, az Kik az fundatzionalis Pénzt Kezekhez vették és elocálták minden Haladék és Hijjánosság nélkül, az egész Summát, az akkor hátra lévö interessével edgyütt, egyszerre, Testvéreimnek, vagy az ö Maradékaiknak viszsza adgyák. Melly Summa, az több Successionális Capitálisokkal edgyütt, közöttök azon módonn osztatódgyon-fel, az mint azt alább, az nyóltzadik Szám alatt, meg-fogom határozni. Testvéreim és az Ö Condescendenseik, az Kiknek Hasznok forog benne, Kötelességek leszen: hogy ez alatt az Szám alatt ki-nyilatkoztatott Akaratom tökélletes Tellyesittesére minden Szorgalmatossággal vigyázzanak. Ezen institutum virágzására meg-kivántatik: hogy az minden esztendöben, az Érdemes Curatorátus által beslö Consistentziájára nézve, az leg-nagyobb Figyelmetességgel meg-visgáltasson; és hogy az Fundátzionális Professor, az Tanulók közönséges Examennjek alkalmatosságával, rövid és fontos Magyar Órátzióval beszéllye elöl, az közelebb el-mult esztendöbeli Gyarapittását vagy Boldogittását az institutumnak; elöl-adván egyszersmind azt is, hogy az Chemia, Mineralogia, Technologia és Botanica, azon idö alatt, mind az Országunkban, mind másutt, mitsoda hasznos Találmányok vagy munkák által bövittettek.

Hetedszer: Az Nemes Debretzeni Reformátum Collegiumban teszek Fundatziót egy Beneficiumra is. Az melly végre hagyok 10.000, az az, Tiz ezer Rhenes Forintokat. Ezen Pénz Fel-vételéröl is, az Érdemes Curatorátus, az Nemes Reformátum Collegium, az Tiszánn túl lévö venerabilis Superintendetzia és Consistorium, Kezek-irások és tulajdon Petséttyekkel meg-erössitett Reversálist, legali forma, adgyanak-ki a Successoraimnak. Az Nemes Collegium Érdemes Eöl-Járói és Professorai, köz akarattal adgyák-ki ezt a Summát is, öt vagy hat per Centum interesre, bizonyos és az leg-bátorságossabb Helyre: az honnan az interes is esztendönként, minden Csorbulás és Hátramaradás nélkül, s az rendelt Terminusra, egyszerre be-jöjjön; sem az hol az Capitálist emberi elöre való Látás szerint semmi veszedelem ne érhesse. Az interes administrátzióját, visellye Edj, az Nemes Collegiumban tanittó Érdemes Professorok közzül minden esztendöben, más más. Ennek az Professornak az Kezébe mennyen esztendönként az interes és Ö fizesse abból Maga, az Beneficiatusok Szükségeit, s az Pénzt soha ne adgya Kezekbe. Ez az Professor vigyázzon különössen, az Beneficutosoknak Tanulásokra, Erköltsökre, Testeknek s Ruhájoknak Tisztaságokra és illendöségekre; és az Administratzió esztendeje végivel, az Curatorátus és Collégái elött, az Beneficatusok Jelenlétiben, adgyon számot az Administrátziójáról. Az melly Terhek-viselésért az Administrans Professornak, az interesböl esztendönként ötven Rhénes Forintokat rendelek.

Az több és nagyobb Része pedig ezen Fundationális Summa interessének fordittassék esztendönként ennek az Fundátziónak fö czéllyára: tudni-iilik az Testvéreim Maradéki számokra, töllem fel-állittandó Beneficiumra. Erre az Beneficiumra vetetödgyenek-fel csak egyedül az Leány és Fiak Testvéreim Maradéki közzül, firól fira, azok az Református iffjak, az Kik az Nemes Debretzeni Reformátum Collegiumban fognak tanulni. Ezeknek járjon az Beneficium attól az naptól fogva, az mint Debretzenbe mentek, nem csak addig, míg az alsóbb Classisokban tanulnak, hanem még az Subscriptio utánn is két esztendeig; vagy ha más Atyafi, az kinek az Beneficiumhoz Jussa volna, nem jelentené magát Debretzenben, még az Subscriptionn is túl, három esztendeig. Az ki elébb jött, és elébb jelentette magát elébb is vetetödik-fel az Beneficiumra; és az utóbb jött, ámbár közelebb való grádusú Atyafi is az Fundátorhoz az elöbb jött, és már az Beneficiummal élö Atyafinak Jussát el nem veheti, sem azt az fenn meg-határozott ideig, az Beneficiumból ki nem vetheti. Az kinek pedig az Beneficium nem tettszik, vagy nálla nélkül nem szükölködik, le-mondhat önként rólla, és azt, más szegényebb Atyafinak, de az kinek különben is az Atyafiság szerint, az Beneficiumhoz Jussa vagyon, oda engedheti. Söt, az sokszori intésre is meg-nem jobbitott Maga-viselésért, az Curatoratus és Professorok, edgyet értvén el-vehetik ezt az Beneficiumot az Beneficiátus Iffjútól, és Annak ismét azt, ha Magát valósággal meg-jobbitotta volna, viszsza adhattyák. Az Öt Testvéreim Condescendeinn kívül, Senkinek másnak az Beneficiumhoz semmi Jussa, és benne semmi Része nem lészen. Az Beneficiátusok Száma Kettönél nagyobb nem lehet. Az Beneficium Közöttök az következendö módonn osztasson-fel: ki-vévén az Fundus interesséböl, az Beneficiátus iffjakra gondot viselö Professor Fizetését, az mi meg-marad, az vágattasson két egyenlö Részre, és az edgyik Rész, az edgyik Beneficiátusnak, az másik az másiknak rendeltessen. Ha csak Edj vólna az Beneficiátus: ezt az edgyik Részt ugyan Ö veszi; de a másik Rész az töllem fundáltatott Cathedra dotátziójára fordittasson, mind addig, míg valami Atyafi, az kinek az Beneficium competál, Debretzenben meg-jelenne, és az Beneficiumot kivánná. Söt mind az két Részt ez az Cathedra húzza egészszen, valameddig az Beneficiátusok Helye üres leszen. Az interest administráló Professor azonban, csak ugyan az ötven Rhénes Forintokat esztendörül esztendöre fogja venni. Szoros Kötelességek leszen Testvéreimnek és az ö Maradékaiknak, arra vigyázni: hogy ez az Fundátzió mindenkor az leg-jobb Rendben tartasson. Ha az töllem fundáltatott új Cathedra, az Nemes Debretzeni Reformátum Collegiumban, vagy fel nem áll vagy félbe szakad, az melly Dotátziót ez alatt az Szám alatt azon institutum fel-segéllésére tettem, hagyom azt az Pénzt, az Debretzeni Reformátum Collegium Bibliothékájának; és az fordittasson improtocollatio mellett, az szükségesebb Könyvek meg-szerzésekre. És ha az Nemes Debretzeni Reformátum Collegiumot, valaha ollyan Változás érné, hogy abból annak el-oszlása következne: akkor Testvéreim vagy az Ö Maradékaik az nállok lévö Reversális Ereje szerint, ezen Tiz-ezer Rhénes Forintból álló Fundátzionális Summát hátra lévö interessével edgyütt az Nemes Debretzeni Reformátum Érdemes Elöl-Járóitól minden Haladék és Fogyatkozás nélkül, s egyszerre fel-vévén, köteleztetni fognak azt egészszen, és azonnal más Reformata Fö Oskolába által tenni, és ezt azon módonn administráltatni, az mint ezen Szám alatt, fellyebb, meg-határoztam.

Nyoltzadszor: Az eddig specificált Legátumoktól fenn-maradott, és Halálomkor találtatható minden Értékemet, akár Pénzben álljon az, akár más ingó, vagy ingatlan Jószágban /ha ne talán illyen Jószágot is szerzettem volna/ hagyom edgyaránt az öt Testvéreimnek: de úgy, hogy abból az egész értékböl, öt egyenlö Fidei-Commissumot állitok-fel; és az Testvéreim közzül Kik, az Fidei-Commissumának míg él, csupán csak nonfructuariussa legyen. Az ususfructussal ugyan szabadon disponálhat az fidei-Commisarius: de az Fiedei-Commissumot semmi Tekintetbe nem leszen szabad, vagy adóssággal terhelni, vagy akármelly módonn az Successortól el-idegenitteni. Melly végre, az Fidei-Commissariusok szoros Kötelességeknek tartsák mindenkor, egymásra vigyázni: hogy valamellyik Közülök az Fidei-Commissumát meg ne csokinttsa, vagy el ne vesztegesse; és azt törvényessen is Seqvestrum által meg-akadályoztassák. Míg az Fidei-Commarius él: addig annak az Maradéka, az Fidei-Commissumot nem birhattya, sem az Szüléitöl azt nem kivánhattya. Ha valamellyik az Testvéreim közzül Mag nélkül hal-meg: az életben maradott Testvéreim, vagy ezeknek Successori, oszszák-fel Magok között egyenlöen, az meg-Holttnak Fidei-Commissumát; hanem úgy, hogy az Testvéreim ugyan Fejenként az Testvéreim Maradéki pedig csak Törsökönként succedáljanak abba. Ezek szerint tehát az Testvéreim ezen Successiot, mindenkor csak Titulo Fidei-Commissi fogják birni: de mihelyt az az Fidei-Commissarius Testvérem Halála után, az ö Maradékára által megyen, az Fidei-Commissumnak azonnal vége leszen, és a Fidei-Commissariusnak Successorai, el-érvén az legalis esztendöket, az Magok Rátájoknak szabados és tulajdonos örökösi lesznek. Az Testvér Ötséim Özvegyei azonba itten sem succedálnak: de ha az özvegynek az meg-holt Testvéreimtöl neveletlen Árvái maradtanak vólna, az özvegy, mint Természeti Futrix, az meg-holt Testvérem Fidei-Commissumát ugyan, míg özvegységében megmarad, az Árvák nevében és ezeknek Hasznokra, administrálhattya: hanem az Administrátziórul, Edjnek, az Öregebb Atyafiak közzül, minden esztendöben számot adgyon; az nonfructust az Árvák neveltetésére fordittsa; és Ezeknek, mint Proprietariusoknak, az mint az Törvényes idöt el-érik, az Attyok után maradott Rátájokat által adgya. Különben, ha az Testvér Ötséim Árvái, az Attyok Halálokor, már Majorennisek volnának, az Attyok Része Öket illetvén, Özvegy Annyoknak ahhoz semmi Jussa nintsen. Horváth Kotsi Mihály Sógor uramat pedig itten is, mint már oda fellyebb is, az második és harmadik Szám alatt, jelentettem, az Testvér Néném Aszszony helyébe substituálom, illyesen formán: hogy Ö Kegyelme Özvegységre jutván, az Testvér Néném Aszszony Rátáját [míg él][9] pleno Fidei-Commissi Titulo birhassa.

Kilentzedszer: Ezen utolsó Akaratomnak véghez vitelét, vagy Executzióját, bizom az Dunánn innen lévö venerabilis Superintendentziának, akkor idöben, mikor Halálom történik, élö, Érdemes Fő-, és Vice-Curatoraira, kérvén Úri Rangjokhoz illö Tisztelettel, Nagyságokat, s az Urakat: hogy ezen fáradttságnak véghez vitelét, Magokra vállalni ne terheltessenek. Költ Pestenn. Die 15. Janury. Anni 1807.

Cseh Szombathy Jósef

Medicinae Doctor mp.

3.

Cseh-Szombathy József végrendeletéhez fűzött kiegészítés, 1814. december 11.

Magyar Nemzeti Levéltár Pest Megyei Levéltára IV. 77. b. 206.

A Környülállások azólta, az mikor az Testamentomomat készitettem volt, t.i. ab a[nno] 1807. d[ato] 16. Januar. sokat változvánn, szükségesnek itéletem, hogy, ha mind beteges Testtel is, de még Isten Kegyelméböl! ép elmével birvánn, szabad és meghatározott Akaratomból, ez Condicillust az Testamentomomhoz ragaszszam, és abbann, az Testamentomnak némelly Punktumait meg-világosittsam, meg-bövittsem, másokat pedig meg hozzájok adgyak. Ez szerint tehát

  1. Az Testamentumomnak minden rendelései, az mellyek ez Condicillusbann nem változtatnak, éppen úgy, az mint már fel-vagynak téve, meg-maradnak, söt ez Condicillus által meg-erösittetnek.
  2. Az Testamentomombann és ez Condicillusbann hagyott minden Legátumok, jó, folyó pénzbenn, az millyen t.i. Halálomkor Folyamatbann lészen, az ki-tett egész Summábann, Forintot Forintba vévénn, fizettessenek-ki.
  3. Az Pesti Reformata Szent Ekklésiának, jobb móddal való Fenn-tartására, Gyarapittására, az Testamentombann ki-irtt ezer Forintonn fellyül, hagyok még, az Testamentombann ki-tett Conditiók alatt két ezer Forintokat. Öszvességgel tehát, az Ti[sz]t[ele]t[e]s Ekklésiának három ezer Forintokat, az az, 3000. f. legállok.
  4. |: Ugyan az pesti Reformáta Szent Ekklésia Tiszteletes Prédikátorainak jobb módonn lejendö Subsistentiájokra, ezer Forintokat, az az, 1000. f. legállok olly czéllal, hogy ez az Pénz az Ti[sz]t[ele]t[e]s Ekklésia Protocollumába fel-jegyeztessen, bizonyos és bátorságos Helyre interesre ki-adattassék, és az interesse, az akkori Tiszteletes Prédikátor Úrnak, az rendes Fizetéséböl semmit azért le nem húzvánn, esztendönként adattasson által. :|
  5. Az Nemes Debretzeni Reformátum Collegiumbann általam fundáltt Cathedrának Érdemes Professora, az egyébb emolumentumokonn kívül, az mellyekbenn az több Tanittó-Társai részesülnek, az Legátum interesséböl esztendönként Tituló Salary, egy ezer Forintot, az az, 1000. f. fog húzni. Ezt azért akarám itten világossan ki-tenni: mivel az Testamentomombann csak ez Cathedra mimódonn lejendö felállittásáról, az Professornak arra való Készittetéséröl, és az legelsö Professorról vólt az emlékezet. Az többi interesse pedig ennek az Legátumnak mimódon használtasson és hová fordittassék, már az Testamentombann meg-határoztatott.
  6. |: Nemes Szabad Királyi Pest Városa ispotállyának öt száz Forintokat, az az, 500. f. illy Fel-tételek alatt hagyok: hogy ez az Pénz az ispotály Protocollumába bé-irattatván, jó és barátságos Helyre interesre ki-adattasson és az interesse esztendönként az ispotálybann lakó Szegények között ki-osztogattassék. Az ispotálybeli Directió pedig minden esztendöbenn, ez Nemes Szabad Királyi Város Tekintetes, Nemes Tanáttsénak mind ezekről számot adni tartozék. :|
  7. Az Halálomkor Szolgálatombann lévö Cselédeimnek, egygyül egygyik mindeniknek, egy fertály esztendeji Bér, Tituló Gratificationis adattatik.
  8. Az Lebs Gyermekeknek, az Szüleik nállam Hóltomig nem szolgálvánn, semmi Praetensiójjok nintsen.
  9. János, István és Dániel, Testvér Ötséim, tavol-létekre és más okokra nézve, az interesbeli Rátájokat bé nem szedhetvénn, Sámuel Testvér Ötsém fogja azokat bé-szedni és az Ti[sz]t[ele]t[e]s Ötséimnek esztendönként által adni.

Ha pedig Sámuel Ötsém, Halála vagy más okból ezenn manipulátióbann meg-gátoltatnék: azonn esetre az Pesti református akkori Tiszteletes Prédikátor Úr általam bizodalmason kérettetik, hogy ezt az Terhet magára vállalni ne terheltessék. János, István és Daniel Ötséim pedig, az Ti[sz]t[ele]t[e]s Prédikátor Úrnak, nem csak minden Költségeit Köszönettel meg-fizetik, hanem még, Tituló Renumerationis, egygy egygy egész esztendei s effectivé admisnistrált interessek utánn, egygyen egygyen harmitz Forintot, az az, 30. f[orintot] is fizetnek.

De ha az Ti[sz]t[ele]t[e]s Prédikátor Úr is ezt az interesek Administrátióját fel nem vallahatná: akkor, az Testamentomnak nagy érdemü Executor Urai alázatossan kérettetnek, hogy egygy olly érdemes és alkalmatos Úri Embert ne terheltessenek választani, az Ki az Költséinek meg-Térittésénn kívül, az ki-tett Jutalomért ezt az Terhet fel-vegye és hüségessen el-is visellje.

János, István és Dániel Ötséimet illetö Intereseknek ez az Administrátiója, az Ötséim Halálok utánn az minorennis Árváikra nézve is, míg t.i. ezek Tútorság alatt lesznek, fog folytatódni. Az Árvák Administrátora az bé-szedett intereseket, erga plenam Securitatem az Árvák Tútorai Kezébe adja. Az Árvák pedig az Administrátor Úrnak az Költségeit hálaadó szivvel meg-fizetik, s azonn kívül, egygy egygy esztendöre járandó és az Tútornak bé-adott interesseikböl. Lineánként harmintz harmintz Forinttal, az az 30. f[orin]ttal kedveskedni fognak. Az majorennis Árvák pedig Attyok Halálával az magok Successionális-testamentária Rátájokat cum pleno Jure Proprietatis apprehendálják.

  1. Az Testamentomnak nagy érdemü Executor Urai még arra is alázatossan kérettetnek általam, hogy azonn légyenek, hogy ezenn végsö Akaratomnak az executiója, egész Csendességgel, atyafiságossan mennyen véghez, és úgy, hogy az mennyire csak lehet, sem az Legátáriusok, sem az Héresek, az közöttök fel-osztandó Obligatorialisokra nézve meg ne sértetödgyenek, tetemessen meg ne károsittassanak.
  2. Az Héresekre nézve pedig különössen még ez az Akaratom: hogy, mivel Ök egymásnak törsökönként succedálnak: tehát az Successionális Teherbenn is egygyaránt részesüljenek. Az inexigibitis Adósságok seqvestráltassanak. És az Adósságok incassátiójára tett Költségek az Héresek Törsöke szerint egygy formánn fizettssenek. Költ Pestenn. d. 11a. Decembris 1714.

Cseh Szombathy Jósef

Medicinae Doctor mp

  1. A nemes Cseh család eredendően Pozsony vármegyéből, Nagyszombat városából származik, majd több ágra szakadt. Az az ág, amelyhez az orvos-testvérpár Cseh-Szombathy Sámuel és József Komáromba költözött, s a 18. század első felében vette fel a ’Szombathy’ (amit többféle írásmódban is használtak: Cseh-Szombati/Szombathi/Szombaty/Szombathy) családi előnevet. Cseh-Szombathy Sámuel (1757(1838), pesti gyakorló orvos, nagy érdemeket szerzett a himlőoltás magyarországi népszerűsítésében, testvéröccse a szintén Pesten praktizáló orvosdoktor Cseh-Szombathy Józsefnek. Alsó- és középfokú iskoláit előbb szülővárosában Komáromban, majd Pozsonyban végezte, innen ment tovább a Debreceni Református Kollégiumba, ahol bölcseletet, teológiát és jogot hallgatott. 1786-ban iratkozott be a göttingeni egyetem orvoskarára, majd 1798-től Bécsben folytatta tanulmányait, ahol 1790-ben orvosdoktori fokozatot szerzett. A kor szokásainak megfelelően innen indult másfél esztendőn át tartó nyugat-európai tanulmányútjára, s onnan visszatérve Pesten telepedett le.
  2. Pest, Pilis és Solt vármegye, közigazgatási terület a Magyar Királyságban. A közigazgatási egységet ebben a formában I. (Habsburg) Miksa az 1569. évi III. dekrétumának 52. cikkelyével hozta létre, amikor Solt széket Pest vármegyéhez csatolta. Ezt követően ( az 1850 és 1861 közötti önkényuralom időszakát kivéve ( a terület minden hivatalos dokumentumban Pest, Pilis és Solt törvényesen egyesült vármegyék (comitatus Pest, Pilis et Solth articulariter uniti) néven fordul elő a közigazgatás újjászervezését életbe léptető 1876. évi 33. törvénycikk kiadásáig.
  3. Cseh-Szombathy Katalin a régi nemesi családból származó Kotsi (vagy Kocsi) Horváth Mihály felesége.
  4. Cseh-Szombathy József (1748(1815) szülővárosában, Komáromban, majd Pozsony és Debrecen protestáns tanintézeteiben abszolvált középfokú tanulmányait követően 1776-tól előbb a franekeri, majd a göttingeni univerzitásokon tanult medicinát, s ez utóbbi helyen teológiát is, végül a 1782-ben a hivatalos működéséhez szükséges nosztrifikációs kötelezettségeinek eleget téve végül a bécsi egyetemen szerezte meg orvosdoktori oklevelét. A közel hat esztendeig tartó peregrinációs útjáról hazatérve, Pesten telepedett le, ahol 1784 és 1788 között Pest vármegye főorvoskaként tevékenykedett, de életét valójában gyakorló orvosként nagyobb részt előkelőbb körökhöz tartozó betegeinek és magánpraxisa építésének szentelte.
  5. Cseh-Szombathy János (?(?), református lelkész.
  6. Horváth Kotsi Mihály (az előnév gyakrabban Kotsi / vagy Kocsi Horváth alakban) régi nemesi származott, a 18. és 19. századfordulón népszerű, Pesten működő orvos testvérpár Cseh-Szombathy József és Sámuel lánytestvérének, Cseh-Szombathy Katalinnak férje.
  7. Pest, a 18. században gyakran Pest-Budaként emlegetett ikervárosnak a Duna bal, azaz keleti partján fekvő része, ezidőtájt tehetős görög, szerb, zsidó lakosságának köszönhetően gyorsan fejlődő, fontos kereskedelmi kulturális és oktatási központ.
  8. Utólagos betoldás ugyanattól a kéztől
  9. Utólagos betoldás ugyanattól a kéztől